Arhive autor: Grid Modorcea

Olimpiada de la Tokyo sub semnul artei

Ceremonia de deschidere a Olimpiadei de la Tokio a scos în evidență o idee tare dragă mie, am avut chiar senzația minunată că regizorul spectacolului, Kentaro Kobayashi, mi-a citit cartea ARTA SPORTULUI, unde fac o pledoarie pentru îngemânarea dintre artă


România Iohannizată

După revoluție, România a fost în toate felurile călărită și bântuită, am avut România confiscată (confiscarea revoluției), România disidentă (a așa-zișilor dizidenți), România blestemată, băgată în debara (de amartaloiul Patahârbici), România fecalizată (de alde Gigi Fecali), România bășinizată, România pleșcoită


Un fel de „las fierbinți”…

Zilele trecute am văzut pe un post românesc filmul Moromeții 2 de Stere Gulea. S-a bătut atâta tam-tam pe un film mai prost decât serialul Las Fierbinți. Ziceai că e un episod din acest serial. Dacă nu ținem seama de


Defrișarea Națională a Hoților

Deunăzi, un vecin în vârstă, care ieri era tare sprinten, iar azi e deja în trei picioare, cu un baston alb ca de orb, abia târșâindu-se, mi-a spus: – Ai auzit? Au înființat Garda Națională Forestieră, să ocrotească pădurile, să


Trei Românii, deocamdată…

Lungul meu popas pe meleagul natal, mi-a conturat tot mai clar existența a trei Românii, deocamdată. Prima este România lui „Las Fierbinți”, adică țara semianalfabeților cu internet, țara celor 93,5 la sută care nu citesc, care nu cumpără nici măcar


Gagul apocaliptic

Filmul american este atotstăpân pe pământ. Nu Corona Lisa, ci Movie. Corona Lisa trece, Movie nu numai că nu trece, dar se înfoaie asemenea curcanului când ceva îl supără. Și arma lui principală este gagul. Un gag apocaliptic, aș zice.


Grădina Vlahiia…

Țara noastră, România, este bolnavă. Structura ei principală este bazată pe mecanismul învechit, care scârție rău, al unui stat birocratic. Vechile infrastructuri comuniste încă funcționează, iar timp de peste 30 de ani țara a fost condusă de foști activiști, de


Numele…

– Cum te cheamă, Măria Ta, române? Ionescu, Popescu sau Digi? – Digi? – Da, ca pe copilul vecinului meu, l-a botezat Digi, fiindcă a auzit peste tot că ăsta e numele la modă, așa cum pe vremuri erau Ileana


Bilanț pandemic: războiul biologic…

În toată această perioadă de izolare, a restricțiilor guvernamentale, am făcut mereu o paralelă între opiniile oficiale și cele neoficiale, între ceea ne ne spuneau alde Johannis, Arafat, Tătaru, Vela, Rafila sau Gheorghiță și omul de pe stradă, între marii


O mască inutilă…

Niciodată nu am simțit nevoia să port mască, dar am purtat-o tot timpul, fiindcă așa cere legea, nu poți lua o pâine fără mască. Nu am simțit că mă ajută cu ceva. Nu am simțit nici o protecție, dimpotrivă, am