Arhive categorie: Turnul de veghe

Norii de deasupra capetelor noastre…

„Oamenii de știință, în numele „luptei împotriva încălzirii globale”, injectează particule în stratosferă. Oficial, acestea sunt doar „experimente”. Neoficial, programe de geo-inginerie la scară largă sunt deja în desfășurare. Ei pulverizează. Ei alterează compoziția atmosferei. Ei creează nori artificiali care


„Securitate națională” sau diktatură?…

Sau când protecția statului devine limbajul perfect pentru a ascunde puterea. „Securitatea națională” este una dintre acele expresii care nu mai aparțin doar limbajului instituțional. A intrat în limbajul politic, apoi în cel mediatic, apoi în conversația publică de zi


Nu pentru că nu văd adevărul. Doar pentru că nu au înțeles greutatea lui…

Mi-a rămas în minte ideea că, uneori, în vremurile pe care le trăim, cel mai sănătos lucru este să faci pe prostul. Nu să fii astfel, Să alegi să nu arăți tot ceea ce știi, tot ceea ce înțelegi, tot


Tot pentru că… „Vin rușii”!…

Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), demarat în 2021, a fost una dintre cele mai proaste afaceri din istorie pentru România, și a implicat doi președinți pro-europeni (unul a devenit pro-occidental între timp), patru premieri penele, un premier pesede,


Așa-zisa derivă a dronelor navale din Portul Constanța, expresia disperării Ucrainei?!…

Pare că a fost un act de agresiune militară disimulat împotriva României, prin Operațiunea de la Constanța demonstrându-ni-se că granița este „perforată”. Mai mult cei ce trebuie să o securizeze, se derobează de îndatoriri. Drona a defilat câteva ore în


Precupeții cu simbrie…

Nu dronele „prietenilor” ne omoară, suntem distruși de un sistem medical în paragină. Doctorul a devenit precupeț, nu vindecător: o critică aspră la comercializarea medicinei, unde profitul înlocuiește îngrijirea umană, iar pacienții sunt văzuți ca clienți, nu ca ființe aflate


Despre noua robie…

Ceea ce se petrece sub ochii noștri nu este o simplă criză și nici o întâmplare trecătoare a istoriei. Este una dintre acele răscruci rare în care o specie întreagă este obligată să decidă dacă dorește să rămână liberă sau


România – periferia colonială a U.E.

Da! România a ajuns o pajişte pustiită, unde „mieii” au fost şi sunt mânaţi spre prăpastie de către „ciobani” corupţi, de către hoţi, netrebnici şi criminali. Sentimentul de nemulțumire față de corupția endemică, față de direcția prăbușirii țării este larg


Phishing, clonarea identității, fraude online și… despăgubiri de la bancă

Oamenii au început să rămână fără bani în bancă sau pe card pentru că li se fură identitatea bancară sau digitală. Pentru că sunt victime ale fraudelor online. Pentru că sistemele digitale, care ar trebui să fie sigure și eficiente


Oare, chiar sunt vinovați pentru orice toți slujitorii sfintelor altare?!…

Asistăm în ultimi ani la o campanie fulminantă și furibundă împotriva Bisericii, a slujitorilor ei, împotriva Patriarhului, a ierarhilor, a monahilor şi a preoţilor Ei!… Sunt de-a dreptul uluit de virulenţa cu care este atacată, decredibilizată, pe toate fronturile, instituţia