Arhive autor: Grid Modorcea

Să fim sănătoși!

Nu cred că trebuie să fii guvernant sau specialist în pandemie ca să oferi leacul salvator: Români, mâncați bine, dormiți bine, fiți sănătoși, și Corona Lisa o să stea departe de voi! De fapt, leacul la toate bolile este sănătatea.


Starea de revoltă…

Am intrat în starea de alertă. Care va fi de trei feluri. Starea de alertă minimă, starea de alertă normală, starea de alertă maximă. Nu știu pe care s-o aleg?! Încă nu am intrat în alertă, nu am nici o


Cine n-are bătrâni, să-și cumpere!

Aceast sfat înțelept se află la rădăcina codului moral al poporului român. L-am întâlnit în varii povețe, peste tot, începând cu povățuitorul lui Anton Pann. Dar și Constantin Brâncuși ni-l dă, atunci când spune: Dacă nu ai un bătrân în


Anticipările SF…

Ne-au năpădit filmele cu viruși! Tot ce au prevăzut cineaștii SF, se aplică acum la realitate. Ei au anticipat realitatea virotică, fiindcă ea a exista mereu, istoria omenirii e plină de epidemii și de lupta cu ele. SF-ul există în


Unde ne sunt savanții?

Am avut mereu încredere în savanți. Am avut șansa, ca absolvent al unei facultăți de matematică, să cunosc mulți savanți, în frunte cu Grigore Moisil și Solomon Marcus. Și când am devenit student la IATC, îmi plăcea să frecventez cursurile


Trădarea pe vreme de pandemie…

Mor oameni, țara e răvășită, disperată, mii și mii de oameni își întind mâinile, priceperea, să salveze vieți, milioane de români suportă restricții, stau cu griji pentru viața lor, care este în pericol, și guzganii de la putere ce fac?


Golgota hăituirii…

Chiar în Ziua de Paști, canalul Paramount Channel a programat filmul Patimile lui Hristos (2004) al lui Mel Gibson. Aș fi preferat altă versiune, cea a lui Pasolini, Evanghelia după Matei (1964), de pildă, care este o meditație mai apropiată


Și a fost Paștele…

Credeți că distinsa doamnă (sau domnișoară) „Corona Lisa” a fost de Paști o ameninațare pentru români? Înseamnă că nu ați auzit niciodată de „Mărgelatu” sau de „Nea Mărin miliadar”!? Am căutat miel peste tot, la magazinele din centrul Bucureștiului, unde


Obrăznicia simulării…

Un cunoscut scriitor face greva foamei din cauza măsurilor absurde impuse de autorități. Și în loc să facă literatură, cum îi este firea, e nevoit să țină un „jurnal de celulă”, în care își expune reflecțiile, face un adevărat act


Români, mergeți la cules producția pandemică!

Ieri culegeau căpșuni în Spania, azi sparanghel în Germanaia! Sclavie într-o zonă roșie! E nevoia urgentă de recoltare, altfel se pierde acest „aur alb”, cum i se zice la sparanghel, o minune de aliment. Când eram în America, nu exista