Recalcularea pensiilor, o pâlnie socială…

Ministrul muncii a fost ne spune că trimiterea deciziilor de recalculare a pensiilor prin Poștă, înainte de 1 septembrie, are bază legală: OUG nr.89/2024. În realitate, nu are bază legală. Acea ordonanță este emisă pentru a asigura trimiterea deciziilor de recalculare a pensiilor prin Poșta Română, un agent economic deținut de Statul român, desemnat să exercite acest serviciu prin act normativ, ne-concurențial. Citiți cu atenție ordonanța și veți vedea că se stabilesc inclusiv tarifele pe fiecare trimitere poștală. Nu mă deranjează deloc că e vorba de Poșta Română, care s-a ocupat dintotdeauna de trimiterea pensiilor, dar ordonanța nu sună bine din perspectiva Consiliului Concurenței și a Comisiei Europene. Deci, încercând să rezolve o problemă, guvernul Ciolacu pare a fi creat una în plus… Cel mai important: Dacă citiți cu atenție OUG nr.89/2024, vedeți că nu spune nimic despre începerea procedurii de recalculare ÎNAINTE de 1 septembrie. Și NU derogă de la art.144, art.154 și art.155 din Legea nr.360/2023, texte legale care, toate, spun că recalcularea pensiilor se face DUPĂ data de 1 septembrie. Recalcularea înainte de această dată înseamnă doar niște tarife de cca 10 lei pe plic cu decizia trimis de Poștă. Adică, cca 380 de milioane de lei – plăți nedatorate. Plăți care ar putea fi făcute din nou dacă vreo instanță ar zice că deciziile sunt nule.

În România sunt 4,6 milioane de pensionari. Lor li s-a promis, de peste doi ani, o majorare semnificativă a pensiilor. Nu de alta, dar a existat o Lege nr.127 din 2019, care ar fi trebuit să intre în vigoare în 2020, dar care nu a intrat niciodată în vigoare, acum fiind și abrogată. Acea lege prevedea o majorare a punctului de pensie, deci a tuturor pensiilor, cu 40 la sută. Între 2019 și 2024, puterea de cumpărare a leului a scăzut cu 60 la sută – măcar din acest punct de vedere s-ar fi justificat o majorare a pensiilor. De fapt, recalcularea a fost ceva ca un banc de la Radio Erevan: nu toată lumea a primit majorări, ci numai o parte, o mare de oameni declară că, de fapt, li s-a redus pensia, iar grupe întregi de muncă a fost lăsate fără drepturile aferente dificultății muncii, fiind diluate în așa-numitele puncte de stabilitate care egalizează lumea în funcție de vechimea contributivității, iar nu în funcție de dificultatea și importanța socială a muncii. Să luăm niște cifre … 800 de mii de pensii nu s-au majorat prin recalculare. Foarte mulți oameni spun că, de fapt, li s-au redus pensiile, deși Constituția interzice asta. Două milioane de pensii au crescut cu sume de la 1 leu la 500 de lei. Cei mai mulți au „creșteri” de sub 100 de lei. 1,8 milioane de pensii s-au majorat cu 500 – 2000 lei. 80 de mii de pensii s-au majorat cu 2000 – 3000 de lei. 7500 de pensii s-au majorat cu peste 3000 de lei.

Precum se observă, recalcularea e ca o pâlnie: o mare de pensionari cu venituri reduse, înghețate sau majorate nesemnificativ, urmată de un fluviu de pensionari cu majorări decente (dar nu prea consistente), de un râu mic de pensionari cu majorări semnificative și de un pârâu de pensionari cu majorări semnificative ale veniturilor. Este exact ca în visele lui Cîțu: sărăcia se dispersează la cât mai mulți, bogăția se concentrează la cât mai puțini. Cei mai dezavantajați sunt cei cu grupe de muncă grea, agricultorii și persoanele cu dizabilități. Guvernul se laudă că a dat majorări de pensii, în medie, cu 650 de lei. Asta e ca în bancul statisticii: dacă baba Veta are zero găini și premierul Ciolacu are o găină, înseamnă că baba Veta și premierul Ciolacu mănâncă o juma’ de găină fiecare. De fapt, premierul Ciolacu aruncă 3/4 din găină, că e sătul, iar baba Veta nu mănâncă nimic. Este clar: lege pensiilor face „dreptate”… În schimb, pensia lui Isărescu s-a mărit, în ultimii doi ani, cu 30 la sută. Asta înseamnă un plus de 5000 de euro/lună. Isărescu are și pensie specială, și salariu la stat. Cam micuțe. Doar 36 de mii euro/lună. Isărescu poate cumpăra într-un an 12 apartamente de 35 de mii de euro și tot îi rămân 12 mii de euro.

Echitate, te iubesc…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*