Un freamăt în fiecare…

În tăcere…

Murim încet

Murim în tăcere

Doar după noi

dezastru…

 

Atunci veți înțelege

Că voi trăiți în zadar

Că voi nu mai aveți

nici un rost…

 

O lume întreagă

Se întreabă: care mai e rostul

Căci totul o ia la vale

fără rost.

S-a oprit ruga…

Ninge într-una mirosind a moarte

În plină caniculă, ninge în oameni,

Se stinge o lumânare-n noapte

S-a oprit ruga pe pământ.

 

Au fugit zeii pe meleaguri necunoscute,

Au venit cu unii ce se pretind oamenii,

Ei cred că dacă sunt mulți,

Nu poate fi loc de sfârșit.

 

Dar sfârșitul vine oriunde,

Căci ceasul s-a oprit,

O lipsă de rugă fierbinte

O lipsă acută de bine.

 

Pustiul a cuprins orașe,

deși e plin de cei ce se pretind oameni,

Zgomotul nu-i rugă

De aceea se țipă în zadar în noapte

 

Necunoscutul îi e dat viitorului,

Să fie în zadar speranța

Când ruga a încetat să fie

Fără de speranță că-i va fi bine.

Alte  măști, aceleași chipuri…

Vin vremuri ciudate,

De nedescris,

Cad măști

Și se văd cu adevărat fețele ce poartă

alte măști

 

Vin vremuri ciudate

Ne pierdem în amănunte

Nu mai vedem scopul

Țintă sunt doar o grămadă

de distrugeri.

 

Vin vremuri ciudate

O zbatere-n trecere

Un freamăt în fiecare

O rafală puternică de vânt

doboară.

 

Vin vremuri ciudate

Oamenii nu mai suportă

Nic lanțul, nici chinul

Nici sacrificiile ce par

zadarnice.

 

Vin vremuri ciudate

Bătrânii se comportă ca tinerii

Tinerii vor să facă averi fără efort

Și toți vor să ajungă

cât mai bogați.

 

Vin  vremuri ciudate

Privind lumea

Totul pare absurd, căci, deși cad măști,

în spatele lor sunt

alte măști…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*