
Într-un puseu de non-gândire și bulibășeală care ține de mai bine de o lună și jumătate, o parte a Națiunii a întrat într-un fel de blocaj. Au rămas pe unii pe o nație de repeat incompatibil cu logica, cu gândirea oricărui om cu scaun la cap. După turul unu, această parte a populației a căzut pradă unui val de dezinformare voită și bine gândită. Candidatul ajuns pe primul loc, cu șanse reale la președinție, a fost ținta unei acțiuni de tip kompromat, desi, cel puțin teoretic, la acea vreme trăiam încă într-un stat democratic. După eliminarea anticonstitională a Dianei Șoșoacă pe motiv de puseu brusc, incontrolabil și ilogic de discurs cu tente legionare, s-a trecut la următoarea încălcare a Constituției, anulandu-se turul doi al alegerilor prezidențiale aflat în plină desfășurare. Iar o parte a poporului, parte care se consideră pe sine pro-europeană și democrată până în măduva oaselor, a aplaudat încălcarea Legii Supreme din stat pe baza a nimic altceva decât acuze fără dovezi, ca în timpul bolșevicilor și al naziștilor. Cumva, în situația de față fractura logică este mai mult decât flagrantă. Ce democrație este aceea care în care alegerile dovedit nefraudate și deja validate sunt anulate pentru că nu ne place ce a ales majoritatea votanților?! Tot această parte a populației, auto-declarată democrată, deși nu îl susținea și nu îl susține pe Iohannis, nu are nicio problemă că pentru a treia oară s-a încălcat Constituția când Iohannis a rămas în funcție, deși acest lucru este și ilegal, și imoral, și mai și slăbește țara. Și ei nu văd nicio problemă că legea a fost făcută preș pentru a treia oară. În plus, când populația își arată nemulțumirea, ieșind la mitinguri – așadar exercitându-și dreptul constituțional la protest – aceeași parte care se bate cu pumnii în piept cu democrația care îi curge prin vene, este de părere că protestatarii trebuie, nici mai mult, nici mai puțin, decât arestați!
Cumva, în mințile acestor oameni care mănâncă progresism în numele democrației, care respiră progresism în numele democrației, există o problemă majoră de comprehensiune a unor cuvinte și sintagme precum „democrație”, „stat de drept”, „inviolabilitatea Constituției”. Deși se consideră pe ei înșiși anticomuniști și antinaziști de marcă, nu au nicio problemă în a adopta exact tipul de gândire stalinist, hitlerist, totalitar.
Într-un mod absolut inexplicabil, oameni care în mod normal gândesc într-un mod sănătos, acum au adoptat o atitudine bolnavă, acuzându-i pe cei care își strigă pe unde pot (și cum pot) nemulțumirea, de nazism, deși protestatarii cer respectarea principiilor democrate!
În mod tragi-comic, acea parte a populației care îi acuză pe protestatari de prostie, face dovada că prostia îi aparține și se înfruptă din ea cu două mâini. Din simplul motiv că democrația implică acceptarea și supunerea minorităților în fața voinței majoritpții. De ce se întâmplă acest lucru? Poate pentru că în ultimii ani, cu precădere în ultămul deceniu, s-a aplicat o tehnică extrem de eficienta de spălare colectivă pe creier. Odată cu promovarea „valorilor LGBTQ” drept adevărate valori, absolute și axiomatice, s-a implantat prostia potrivit căreia cei care nu acceptă idioteniile sunt naziști. Pe lângă înrădăcinarea ideii că orientarea sexuală anormală este singurul criteriu de decretare a valorii unei persoane, s-a mai inoculat publicului mai slab de înger și gândire, că a forța majoritatea să accepte ideile minorităților înseamnă democrație. Și ei nu văd absolut nicio problemă într-un asemenea silogism. Așa cum s-a propagat printre posesorii de cultură puțină, dar cu gură mare, sintagma „legionar putinist”, tot așa protestatarii care reclamă nerespectarea statului de drept, sunt numiți „antidemocrați”. Diluarea și eliminarea sensurilor de bază ale cuvintelor și înlocuirea lor cu niște noțiuni care jignesc inteligența, își arată colții încă o dată, mușcând adânc exact din trupul a ce pretinde că apără: democrația însăși. Nu trebuie să fii susținător al lui Călin Georgescu sau al Dianei Șoșoacă, a AUR sau a POT pentru a înțelege că protestele sunt nu doar democrate, ci absolut legale și nicicum naziste. Faptul că inclusiv foști și actuali susținători ai PSD, PNL sau USR reclamă încălcarea legislației în vigoare ar trebui să fie un semn pentru toată lumea că motivul mișcărilor de stradă care au loc acum are justificare. Au ieșit oamenii în stradă. Le mulțumesc că au fost acolo și pentru mine.
Lasă un răspuns